Aromaterapi Masajı: Nasıl En İyi Şekilde Yararlanılır


Aromaterapi Masajının Harikaları

Bir aromaterapi masajı, günün streslerinden uzak durmak ve kendinizi daha iyi hissetmek için harika bir yoldur. Ben de kendimi nasıl daha iyi hissederim diye düşünürken, Bambi'yle beraber evde yogaya başladık. Tamamen kendine odaklanabileceğin bir aktivite yapmanın ne kadar önemli olduğunu anladım. Bu süreçte keşfettiğim de aromaterapi masajı oldu. Benim gibi daha önce denememiş olanlar için, bu masaj aslında esansiyel yağlar ve doğal bitki özlerinden oluşan kokulu yağların vücuda uygulanmasıyla yapılan bir çeşit masaj terapisidir.

En İyi Aromaterapi Yağları

Aromaterapi masajı, birçok farklı esansiyel yağı barındırır ve her biri kendine özgü bir etkiye sahiptir. Kimi rahatlama hissi verirken, kimileri enerji verir veya baş ağrılarına iyi gelir. Lavanta yağı gibi bazıları stresi azaltırken, nane yağı gibi diğerleri sinirleri ve kas ağrılarını rahatlatabilir. Benim favorim şüphesiz yasemin yağıdır. Bana güzel bir enerji veriyor ve uyanıklık hissi veriyor. Bagnılarıma ve cildime bayılıyor!

Doğru Tekniklerle Aromaterapi Masajı

Bazılarınız belki de masajı bir profesyonel tarafından yapılmasını tercih edebilirsiniz, ama bana bunu evde kendim yapmayı tercih ederim. Evde yapmak isterseniz, esansiyel yağları taşıyıcı yağlarla karıştırmak önemli. Avuçlarınızın içine 3-5 damla esansiyel yağ ve bir çay kaşığı kadar taşıyıcı yağ (zeytinyağı, badem yağı vb.) koyun ve karıştırın. Daha sonra doğru teknikleri kullanarak vücudunuza uygulayın. Ben Bambi'ye masaj yaptığım zamanlar genellikle 'effleurage' veya hafif sürtünme tekniklerini kullanırım, bu teknikler kasları gevşetmeye yardımcı olur.

Aromaterapi Masajı Sonrası Bakım

Aromaterapi masajından maksimum fayda sağlamak için sonrasında da birkaç adımı takip etmek önemli. İlk olarak, masajdan sonra bol su içmek vücudun yağları absorbe etmesine yardımcı olabilir. İkincisi, 24 saat boyunca esansiyel yağların cildinizde kalmasına izin verin, bu süre zarfında yağlar cildin alt katmanlarına ulaşır ve daha fazla rahatlama sağlar. Ben genellikle bir aromaterapi masajından sonra kendimi çok rahat hissederim, özellikle de köpeğim Bambi ile uzun bir yürüyüşten sonra.

Aromaterapi Masajının Faydaları

Aromaterapi masajı, hem fiziksel hem de duygusal sağlığım için birçok fayda sağlar. Duygusal olarak, bu masajın stressi ve anksiyeteyi azalttığı, uykuyu iyileştirdiği ve genel ruh halini yükselttiği bilinmektedir. Bunun yanı sıra, fiziksel olarak kas ağrısını azalttığı, kan dolaşımını iyileştirdiği ve enerji seviyelerini yükselttiği söylenir. Aromaterapi masajının faydalarını gördükten sonra, bunun benim için mükemmel bir rahatlama metodu olduğuna karar verdim. Herkesin kendine özel bir rahatlama metodu var, benimki de bu oldu. Böylece günlük yaşamın stresinden arınırken bir yandan da sağlığıma yatırım yapmış oluyorum.

Bir yorum Yaz